تبلیغات
کچل کردن - اخبار کچل کردن
نوشته شده توسط : رویا بلوری

دخترک اشک می‌ریزد و در برابر نشستن روی صندلی کوتاهی مو مقاومت می‌کند، چون موهای بلندش را دوست دارد و به گفته خودش نمی‌خواهد شبیه پسرها شود، اما براساس بخشنامه‌ای در مدرسه، همه بچه‌ها باید موهایشان را کاملا کوتاه کنند، چون شپش شایع شده است.

به گزارش جام جم، چندی پیش مدیرکل امور سلامت وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد، شپش سر به علت رعایت نکردن بهداشت در خانواده و استفاده از حمام‌ها و استخرهای عمومی غیربهداشتی عارض شده و معمولا از مدرسه منتقل نمی‌شود.

به گفته حسن ضیاءالدینی، از شیوع شپش سر در مدارس دخترانه پیشگیری شده و گزارش دقیقی درباره دانش‌آموزان ارجاعی به مراکز بهداشتی وجود ندارد، اما براساس گزارش‌های میدانی دست‌کم در 3 منطقه تهران یعنی امیرآباد، ستارخان و شهرک ولیعصر ابتلای تعدادی از دانش‌آموزان به شپش، موجی از نگرانی در خانواده‌ها ایجاد کرده و آرایشگاه‌ها با مراجعان زیادی روبه‌رو هستند که می‌خواهند موهای فرزندشان را به‌طور کامل کوتاه کنند.

بقیه در ادامه مطلب

EXrozblog.comEX

ماجرای یکی از دانش‌آموزان

مادر فرزانه مثل بقیه والدینی که درگیر شپش زدگی بچه‌های‌شان شده‌اند مدام به مدرسه رفت و آمد می‌کند و در یکی از همین رفت و آمدهاست که همشاگردی فرزانه را می‌بیند درحالی که دائم مقنعه‌اش را جلو می‌کشد.

وقتی به چهره ناراحت دختر دقت می‌کند می‌فهمد که پدر و مادرش موهای او را از ته تراشیده‌اند و او حالا خجالت می‌کشد مقنعه‌اش را در مدرسه در بیاورد در حالی که دکتر به او گفته بوده نیازی نیست موهای فرزانه را بتراشد و اگر فقط آنها را کوتاه کند کفایت می‌کند. آیا او هم باید موی دخترش را از ته می‌زد یا به همشاگردی فرزانه مشاوره بدی داده بودند؟

به گفته یکی از کارشناسان مسئول سلامت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش آمار شپش سال گذشته در منطقه چهار تهران بالاتر از سال قبل بوده و این یعنی زنگ خطری که خانواد‌ه‌ها را به شدت نگران کرده است.

رضا، ۱۲ساله است، ۶ خواهر و برادر دارد. خانه‌شان حمام ندارد. دو هفته یک‌بار حمام می‌روند؛ حمامی که از هر نفر، ۴ هزار و ۵۰۰ تومان می‌گیرد. «اینجا قبلا حموم داشت اما از وقتی خرابش کردن، مجبوریم برای حمام به جای دورتری بریم.» مادر رضا هم شپش دارد، خواهرانش هم. خودش ولی ندارد. موهایش را از ته زده‌اند.

این کارها را جمعیت امام علی (ع) برایشان کرده. دوشنبه هفته پیش که کارشناس بهداشت آمد، موهای خیلی از دختران را به خاطر همین شپش‌ها کوتاه کرد و سر پسرها را هم از ته تراشیدند. همان روزی که خیلی از بچه‌ها، از حمام کردن فرار کردند.تاریخ انتشار : - | نظرات ()